ARILI Niğde Fabrikası

Hakkımızda

PIPELIFE GELECEĞİ İNŞA EDER

BİR BAŞARI ÖYKÜSÜ

 

1970 - ARILI PLASTİK KURULUYOR
MIHAIL ve ALEXSANDR ÖRME ; ARILI PLASTIK LTD.STI.ni kurarak sera ve limonluklar için plastik film üretimine basliyor

1972 - ARILI PLASTİK YAKACIK SEMTINE TASINIYOR
Ürün yelpazesine PVC spiral elektrik kanalları ve PE su borusu eklenince ARILI PLASTİK üretim merkezini Yakacık semtindeki yeni yerine taşıyor.

1975 - ARILI PLASTİK ANONİM ŞİRKET OLUYOR
Ürün yelpazesine ip ve halat imalatı eklendikten sonra ARILI PLASTİK genişleyen işgücü ile ünvanını ARILI PLASTİK A.Ş. olarak değiştiriyor.

1981 – TÜRKİYE’DE BİR İLK: KIRILMAZ SU BORULARI
Önceki yıllarda ürün yelpazesine ip ve halatları ekleyen ARILI bir ilke daha imza atıyor ve TÜRKİYE'de ilk defa kendi patenti altında KIRILMAZ SU BORULARI üreterek pazara sunuyor.

1983 - YENİ BİR ORTAK
Sayın İSMAİL HAKKI SEZER üçüncü ortak olarak ARILI' ya katılıyor ve değerli katkılarıyla yönetimde yer alıyor.

1985 - ARILI ÜRETİM FAALİYETLERİNİ ARTTIRIYOR
Üretimdeki hızlı talebi karşılayabilmek amacıyla ip ve halat üretim merkezlerini KURTKÖY-ŞEYHLİ KÖYÜ'nde kurulu fabrikasına taşıyor ve YAKACIK'taki fabrikasını tümüyle boru üretimine ayırıyor.

1989 - ÇOK ULUSLU OLUYOR
Bu güçlü, kararlı ve sürekli gelişme ARILI'ya uluslararası arenada önemli bir yer kazandırıyor ve ARILI hisselerinin yüzde 51' i bir kimya devi olan SOLVAY SA'ya satılıyor.

1993 - ARILI PIPELIFE GRUBUNA KATILIYOR
SOLVAY SA hisselerinin yarısını Avrupa'da lider bir inşaat malzemeleri üreticisi olan çokuluslu WIENERBERGER firmasına satıyor. Hisselerin PIPELIFE grubuna devrinden sonra ARILI, PIPELIFE grubu içerisindeki diğer 20 üretici firmayla kardeş oluyor.

1994 - PPRC BORULAR VE EK PARÇALARININ ÜRETİMİ
ARILI'nın yenilikçi yaklaşımı ve toptan kalite konusundaki kararlılığı, firmanın üretip geliştirdiği PPRC borular ve ek parçaları konusunda ARILI'yı Türkiye'de tercih edilir bir marka haline getiriyor. Bugün ARILI ürünleri, 3 kıtada 40'tan fazla ülkeye çok yüksek miktarlarda ihraç ediliyor

1998 - ARILI İLERLEMEYE DEVAM EDİYOR
Ürün yelpazesine alüminyum folyo ve çapraz bağlı polietilen (PEX) boruları da eklemiş olan ARILI, yenilikçi yaklaşımın ve toptan kalite konusundaki kararlılığının doğal sonucu olarak hem yerel hem de uluslararası pazarlarda yüksek talep edilme oranlarıyla istikrarlı bir büyüme kaydediyor.

2001 - ARILI %100 YABANCI SERMAYELİ OLUYOR
Pipelife Holding ARILI hisselerinin geri kalan kısmını da alarak şirketin %100'üne sahip oluyor.

2005 – PP ATIK SU BORU VE EK PARÇALARININ ÜRETİMİ
ARILI ürün gamına dahil ettiği PP atık su boru ve ek parçalarıyla piyasada yaygın olarak kullanılmakta olan PVC borulara üstün özellikli ve çevreci bir alternatifi sunuyor.

2006 – YAĞMURLAMA SULAMA KAPASİTESİ İKİ KATINA ÇIKIYOR
Yapılan kapasite arttırıcı ve teknoloji geliştirici yatırımlarla yağmurlama sulama boru ve ek parça sistemlerinin üretim kapasitesi iki katına çıkartılıyor.

2007 – PEX EVOH BORU ÜRETİMİ
ARILI, özellikle yerden ısıtma sistemlerinde kullanılan, PEX borularda oksijen geçirmezliği sağlayarak ısıtma sistemlerindeki olası korozyonu engelleyen, EVOH katmanlı boruların üretimine başlıyor.

2009 – CAM ELYAF TAKVİYELİ KOMPOZİT BORU YATIRIMINA BAŞLANIYOR
Bina içi tesisatlarda kullanılan ve alüminyum folyolu borunun yerine geçmesi beklenen tıraşlama ve alüminyum soyma işlemi gerektirmeyen cam elyaf takviyeli kompozit boru “PIPELIFE GFR” yatırımına başlıyor.

PIPELIFE: #gelecek ortağınız

Birlikte, altyapının temellerini, topluluklarımızın yaşam çizgilerini atıyoruz. Bunu yaparken, mevcut ve gelecek nesiller için dünyamızın ekonomik, çevresel ve sosyal sistemlerini korumanın ve iyileştirmenin bizim sorumluluğumuz olduğuna inanıyoruz. İnsanlarımızı ve topluluklarımızı sağlıklı ve güvende tutarken, mümkün olan en az çevresel ve sosyal etkilerle üretilen güvenli ve ekolojik çözümler sunmaya odaklanıyoruz.

Image picture

Yönetim

Küresel Pipelife Grubumuz, iki liderlik kuruluşu etrafında örgütlenmiştir: Yönetim Kurulu ve Genişletilmiş Yönetim Komitesi.

Pipelife Yönetim Kurulu, Pipelife Grubunun yönlendirme ekibidir ve Grubun stratejisine yönelik tüm iş operasyonlarından ve gelişmelerden sorumludur. Genişletilmiş Yönetim Komitesi, tüm iş ve strateji operasyonlarında Yönetim Kurulunu destekler

Eski Arili Yönetim Binası

Vizyonumuz: Dünyanın Değer olarak önde gelen boru ve fitting üreticisi olmaktır.

Misyonumuz: Su, Enerji ve Enfermasyon nakli ve koruması için entegre boru çözümleri geliştirip sunarak hayatın kalitesini yükseltmektir.

Çevre Politikası:

     ARILI PLASTİK SANAYİ  A.Ş.’ nin tüm süreçlerinde;

 • Çevre ile ilgili yasal düzenlemelere ve diğer gerekliliklere uymak, uyum güvencesini geliştirmek,
 • Atıkları azaltmak ve kirliliği kaynağında önleyerek çevre üzerindeki olumsuz etkileri minimize etmek,
 • Faaliyet, ürün ve hizmetlerin olası çevresel etkilerini tasarım aşamasından yaşam döngüsü sonuna kadar kontrol altında tutmak ve çevresel performansı sürekli iyileştirmek,
 • Hava, su ve toprağın kirletilmesini önlemek,
 • Enerjiyi ve kaynakları verimli kullanmak, tüketimi azaltıcı verimlilik projeleri gerçekleştirerek enerji tüketimi ve sera gazı oluşumunu azaltmak,
 • Acil durum ve çevresel risk yönetimini en gelişmiş seviyede sağlamak ve riskleri azaltmak,
 • İlgili tüm taraflar ile iletişim kurmak, beklentilerini karşılamak ve gerektiğinde bilgi paylaşmak,

Kalite Politikası:

Arılı Plastik Sanayii A.Ş. üretim ve pazarlamasını yaptığı plastik boru ve ek parçaları konusunda sahip olduğu ileri teknoloji üretim tesisleri, ürünleri, servis kalitesi, tecrübesi ve uluslararası güçlü ortakları ile sektöründe ulusal ve uluslararası piyasanın önde gelen firmalarından biridir. Şirket üst yönetimi, kalite yönetim sistem şartlarını yerine getirerek etkinliğin sürekli iyileştirilmesini ve aşağıdaki prensiplerin uygulanmasını taahüt eder.

 • Müşterilerimizin ürün ve hizmet kalitesi anlamında beklentilerini karşılamayı ve sektörümüzde bu alanda örnek olmayı,
 • Müşterilerimizin memnuniyetlerini artırmak için ürünlerimizi ve süreçlerimizi düzenli olarak geliştirmeyi,
 • Tüm çalışanlarımızın daha yetkin ve yeteneklerini en üst seviyede kullanabilen kişiler haline gelmeleri için kalite bilincini oluşturmayı ve sürdürmeyi,
 • Tedarikçi ve müşterilerimizle güvene dayalı bir iş birliği içinde olmayı,
 • ISO 9001:2015 KYS gerekliliklerini yerine getirmeyi,
 • Şirketimizin sürdürülebilirliğini sağlamak amacıyla risklerin periyodik ve sistematik olarak tespiti değerlendirilmesi ve gerektiğinde tedbirlerin alınmasını sağlamayı,
 • Uymakla yükümlü olduğumuz ulusal ve uluslararası standart, kanun ve yönetmelikleri yerine getirmeyi,
 • Kalite Yönetim Sistemimizi gözden geçirerek sürekli iyileştirilmesini sağlamayı, kabul ve taahüt ederiz.

Sağlık ve Güvenlik Politikası

 

Taahüt

Çalışanlarımız ve paydaşlarımızın sağlığı, güvenliği ve iyiliği faaliyetlerimizin odağında yer alır.

 

Vizyonumuz; sanayi sektörümüzde en güvenli yapı malzemeleri ve altyapı çözümleri üreticisi ve tedarikçisi konumunda olmaktır. Hedefimiz açık ve nettir – sıfır kaza!

 

Güvenli ve sağlıklı bir çalışma ortamı sunmayı taahhüt ediyoruz ve bunun bir insan hakkı olduğu anlayışını benimsiyoruz. İyi sağlık ve güvenlik uygulamaları beraberinde verimlilik getirmekle birlikte, kurumsal sürdürülebilir kimliğimize de katkı sunmaktadır. Yüksek seviyede sağlık ve güvenlik standartlarının; yönetimin aralıksız dikkatini, ayrıca finansal ve fiziki kaynak şeklinde destek gerektirdiği anlayışı benimsenir.

 

Taahhüdümüzü sürekli iyileştirme girişimlerimizle, ayrıca çalışanlarımızı, üçüncü tarafları ve müşterilerimizi dahil ettiğimiz, birlikte çalışmayı destekleyen,  kapsayıcı süreçler yaklaşımımızla vurguluyoruz.

 

Çalışanlarımız güvenli davranış biçimlerini her ortamda kabul ederek, destekleyerek ve sergileyerek, ayrıca güvenlik ilkelerimizi uygulayarak kişisel taahhütlerini ortaya koymaktadırlar. Tüm kazaların önlenebilir olduğu anlayışını kabul etmekteyiz.

 

 

Uyum

Sağlık ve güvenlik konularındaki uyumluluk Wienerberger tarafından düzenli aralıklı denetimler, tesis incelemeleri, güvenlik başlıkları ve görünür liderlik vasıtasıyla ölçülecektir. Uyumlu olmayarak tanımlanan her durumun giderilmesi ve düzeltilmesi için, gerekli ve düzeltici adımlar tesis yönetimi tarafından hayata geçirilecektir.

 

Bu politikamız ve güvenlik ilkelerimize riayet, istihdamın bir önkoşuludur. Wienerberger işbirliğini destekleyen bir yaklaşım benimsemediğinden, güvenlik kurallarına riayet edilmediği durumlarda işçilere bunun nedenlerini araştırmaları için başvurulacaktır. Aynı şekilde, sağlık ve güvenlik konularında iyi uygulama, güvenli davranış biçimleri ve örnek liderlik takdir ve ödüllendirme şeklinde karşılık bulmakta ve  cesaretlendirilmektedir.

 

Sorumluluk

Etkin bir sağlık ve güvenlik yönetim sistemi hayata geçirilerek, uygulanacaktır. Böylece alttaki kilit güvenlik hedeflerine ulaşılması amaçlanmaktadır:

› Sağlık ve güvenlik performansı izlenecek ve yönetim tarafından düzenli aralıklarla gözden geçirilecektir.

› Olası riskler tanımlanarak, yönetim müdahalesi ile olabilecek en asgari düzeye kadar indirgenecektir.

› Tüm kazalar, vakalar ve güvenlik konuları her yönüyle araştırılacaktır. Böylece kaynak neden tespit edilerek, gereken giderici tedbirlerin hayata geçirilmesi sağlanacaktır.

› Tüm bireylere yeterli ölçüde eğitim ve bilgi sağlanarak,

operasyonel faaliyetlerimizin olabilecek en güvenli şekilde tamamlanması güvence altına alınacaktır.

› Olası riskleri makul şekilde uygulanabilir ölçüde minimize etme gayesiyle tüm kurumsal faaliyetler ve konular sağlanan uygun ve yeterli kaynaklarla incelenecektir.

› Sağlık ve güvenlik sorumlulukları yöneticilerimiz, çalışanlarımız ve üçüncü taraflar açısından tanımlanarak, taahhütlerinin kavranması sağlanacaktır.

› Kazaların önlenmesine katkı sağlamak amacıyla, üretim ortamını iyileştirici ilkelerle faaliyetlerimiz iyi bir düzeyde korunacaktır.

› Wienerberger’in bulunduğu tüm ülkelerde yürürlükteki yerel mevzuat ve düzenlemelere riayet edilecektir. Aynı şekilde belirlediğimiz kurumsal güvenlik standart ve kurallarımız korunarak, uygulanacaktır.

 

Yönetim kurulu üyeleri olarak; her yönüyle anılan politikaların arkasında durduğumuzu ve tüm uygulayıcıları desteklediğimizi kabul ve beyan ederiz.

 

Heimo Scheuch

CEO Wienerberger AG

 

Solveig Menard-Galli

COO Wienerberger Bina Çözümleri

 

Harald Schwarzmayr

COO Wienerberger Boru Çözümleri

Hesaplama Aracı

Pipelife, size kolaylık sağlamak için hesaplayıcılar sunar

Tüm Hesaplamalar
İndirme Merkezi
Aradığınızı bulamadınız mı?

Lokasyonlar

Ekibimizle İletişime Geçin

Lütfen bizimle hangi yolla iletişime geçmek istediğinizi seçin. En kısa zamanda sizinle iletişime geçeceğiz.

Sizi Arıyalım

Geri arama hizmeti
Telefonla sizinle iletişime geçeceğiz
E-Mail Servisi
Sizinle e-posta yoluyla iletişime geçeceğiz